Скулптори
Скулпторите правят ръчно художествени предмети и предмети за ежедневна употреба от различни материали. Те работят с ръчни инструменти като, лостове, чукове и длета, електрически инструменти, като например машини за рязане на камък, триони, и пневматични устройства. Те използват различни техники, за да правят отливки на модели от изкуствен камък, бетон, или метал. Творчеството на скулптора има дълга традиция. В продължение на хиляди години хората са практикували различни ръчни техники за дърворезба и обработка на камък. Обществени сгради и произведения на изкуството са били оформени от скулптори. През годините на технологичното развитие и иновациите има промени в тази област, все пак скулптурните умения остават най-важната квалификация в този бранш.
Нашите скулптори са главно се занимава с консервация и реставрация на исторически обекти от дърво и камък. Изчезнали или унищожени части се заменят с използването на традиционни техники и оригинални материали. Счупени и липсващи части на обектите се преработват и интегрират. Понякога е необходимо да се пресъздаде цялата скулптура, с използване на историческа справка за материалите, като например снимки или чертежи. Това се прави само по изключение, например, ако липсващите части на ансамбъла са от решаващо значение за цялостното впечатление и четивността си.
Задачи:
Моделиране, резбоване, шлайфане, полиране
Реставратори
Основната работа на реставратора е опазване и възстановяване на произведения на изкуството и архитектурни културни обекти. До 1900 г. реставратори и художници са виждали тяхната задача за възстановяване на паметници на това, което се смятало, че е първоначалното им състояние. Често, обаче, те са отивали дотам да подобряват „несъвършенствата” в исторически обекти. В много случаи обектите се променят до неузнаваемост или до точка, където е оставала само много малка част от оригиналния материал. Днес работата на реставраторите се влияе все повече от природните науки. Ново развитие, методи и материали, са заимствани от тези области. Реставраторите се очаква да бъдат както занаятчии, които притежават широк спектър от умения, така и естети с художественото обучение и интуиция. Те трябва да получат по-задълбочени познания за обектите, които работят. Те трябва да бъдат добре информирани за история на изкуството, а също и имат добри познания по химията и физиката.
Реставратори обикновено имат университетска степен. По време на обучението си те се специализират в определен материал и категорията (живопис, кожа, камък, текстил, хартия и т.н.). Завършилите печелят образователно-квалификационната степен “Магистър на изкуствата”. В нашата компания работят реставраторите, специализирани в различни области.
Задачи:
Почистване, обезсоляване, стабилизация, структурна стабилизация, допълване, реконструкция, хидроизолация